JEZIORO WIELKI BYTYŃ
KRAJOBRAZOWY REZERWAT PRZYRODY
Rezerwat służy przyrodzie i dla zabezpieczenia jego celów ochronnych wprowadzano następujące ograniczenia:
- Osoby przebywające w rezerwacie zobowiązane są do przestrzegania regulaminu i podporządkowania się zaleceniom służb ochrony przyrody.
- Poruszanie się po rezerwacie może odbywać się tylko pieszo lub rowerem po wyznaczonych szlakach turystycznych: czerwonym, żółtym, zielonym i czarnych.
Dojazd pojazdami silnikowymi możliwy jest jedynie do wyznaczonych parkingów w rejonie Próchnówka, Nakielna i Drzewoszewa.
- Wędkowanie dozwolone jest wyłącznie w określonych miejscach linii brzegowej jeziora tj. w rejonie Drzewoszewa na odcinku 2000 m na północ od ośrodka wypoczynkowego, w rejonie Próchnówka na odcinku 800 m na północ i 400 na południe od parku PGR, w rejonie stanicy ZHP w Próchnówku na odcinku 500 m w Jamienku na odcinkach 250 m na północ i południe od punktu czerpania wody oraz na odcinku 4000 m linii brzegowej Zatoki Nakielskiej od Wojskowego Ośrodka Żeglarskiego do końca zatoki na jej południowym brzegu.
- Dla celów żeglarskich przeznaczono północną część akwenu łącznie z Zatoką Nakielską od linii prostej łączącej południowy cypel zatoki z punktem leżącym w odl. Ok. 800 m na południe od ośrodka ZHP w Próchnówku. Żeglowanie może odbywać się w okresie 16 czerwca do 30 września w godzinach od 8.00 do zmroku, łodziami rejestrowanymi w Pilskim Okręgowym Związku Żeglarskim i ewidencjonowanymi na przystaniach w Drzewoszewie, Próchnówku lub Nakielnie.
- Goście ośrodków wypoczynkowych mogą korzystać ze sprzętu pływającego z wyłączeniem łodzi o napędzie silnikowym w promieniu 300 m od w/w ośrodków.
- Dobro przyrody rezerwatu wymaga przestrzegania obowiązujących ograniczeń.
Na jego obszarze zabrania się m. In.:- wjeżdżania pojazdami silnikowymi,
- wznoszenia budowli w tym budowy kładek wędkarskich,
- przebywania, biwakowania i kąpieli poza miejscami wyznaczonymi,
- amatorskiego połowu ryb przy użyciu sprzętu pływającego i z kładek wędkarskich,
- umieszczania tablic, napisów i innych znaków,
- zbierania ziół, innych roślin oraz owoców i nasion,
- niszczenia i rozkopywanie gleby,
- zanieczyszczenia wody i terenu, stosowania środków chemicznych,
- wzniecenia ognia,
- zakłócania ciszy,
- niszczenie drzew i innych roślin,
- chwytania, płoszenia i zabijania zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt.
- Naruszenie zasad obowiązujących w rezerwacie podlega odpowiedzialności na odpowiedzialności na podstawie przepisów zarządzenia o utworzeniu rezerwatu oraz przepisów dot. Ochrony przyrody i środowiska.
- Wszelkich dodatkowych informacji udziela wojewódzki konserwator przyrody, Urząd wojewódzki i Pile.