Pilski Okręgowy Związek Żeglarski

puchar

Okręgowy koniec sezony żeglarskiego 2020

Miniony weekend nie był typowym jesiennym leniwym weekendem. Jednym z najważniejszych wydarzeń był Jubileusz 85lecia Klubu Żeglarskiego Kotwica Rogoźno połączony z regatami, I Regaty o Złotą Koronę Rogoźna w klasie Omega standard. Impreza odbyła się w dniach 3-4.10.2020. Z powodu konieczności przestrzegania zaleceń przy organizacji tego rodzaju imprez, część oficjalna została maksymalnie zminimalizowania. Wspomnieć należy, że za swoją wieloletnią działalność na rzecz klubu odznaką ZASŁUŻONY DLA ŻEGLARSTWA POLSKIE, został uhonorowany przez PZŻ kol. Leszek Kuźma, a odznaczenia Zasłużony Żeglarz Pilskiego OZŻ otrzymali: Mieczysław Kaniewski, Paula Binek, Przemysław Marszał oraz Wojciech Czarnek. Przyznano równie odznaczenie Zasłużony Przyjaciel Żeglarstwa dla Gminy Rogoźno, która od lat wspiera działania klubu. Na ręce Komandora wręczono okolicznościowy list gratulacyjny. Gratulujemy wszystkim odznaczonym. Otrzymaliśmy również w formie elektronicznej kalendarium opracowane przez kol. Mieczysława Kaniewskiego, który korzystał z wielu źródeł historycznych, a ponoć bezcenną pomocą był kol. Andrzej Radomski. W dalszej części prezentujemy niniejsze kalendarium. Następnym etapem obchodów uroczystości było rozegranie regaty w klasie Omega. Warunki żeglarskie były bardzo dobre więc rozegrano wszystkie planowane biegi. Wyniki z regat w stosownej zakładce na naszym serwisie.

W sobotę 4 października również UKS „Wodniak” Piła zakończył sezon żeglarski. Był uroczysty apel z opuszczeniem bandery oraz regaty w których tym razem walczyli rodzice a kibicowały im dzieci. Nie obyło się bez kilku kąpieli, ale regaty zakończyły się pomyślnie i jedyne straty to wykąpani rodzice. Potem przyszedł czas na przygotowanie sprzętu do zimowania oraz ognisko w małym klubowym gronie. Dopisały gitary i dobra żeglarska atmosfera.

 

---------------------------------------

„Jak trudno wpisać do kroniki, co się dzieje dzisiaj,                                                                                        
  a jak przyjemnie o tym się czyta jutro
”…                                                                               
  /Ryszard Jastrzębski/

Kilka słów wstępu od autora

Koleżanki, Koledzy

Przyjaciele, sympatycy sportów wodnych.

W 2020 r. minęło 85 lat wodniackiej działalności w Rogoźnie.

Był to okres pełen znaczących i ciekawych szczególnie żeglarskich wydarzeń. Ciekawa, 85 letnia wodniackiej historia Rogoźna nie powstawała samoistnie. Tworzyło ją wiele osób, dla których sporty wodne, głównie żeglarstwo oraz przez ponad dekadę motorowodniactwo, były interesującą sferą aktywności.

Niniejsze opracowanie jest próbę chronologicznego, hasłowego przedstawienia prawie wszystkiego, co działo się przede wszystkim pod rogozińskimi żaglami w latach 1935-2020 i też w sporcie motorowodnym z racji prowadzonej w KŻ „Kotwica” Rogoźno od 1992 r. sekcji motorowodnej.

Tytuł „Kalendarium” wskazuje, że nie jest to opracowanie o charakterze monograficznym. Jako autor starałem się z dostępnej dokumentacji źródłowej i na podstawie wielu rozmów z osobami związanymi nie tylko z Rogoźnem, wybrać ciekawsze wydarzenia, działania, inicjatywy oraz osiągnięcia szczególne istotne dla rogozińskiej historii sportów wodnych i chronologicznie przedstawić ich rozwój.

Mimo wielu starań nie udało się jednak uzyskać informacji dot. działalności wodniackiej w Rogoźnie w kilku latach a nawet okresach. Nie powinno to moim zdaniem wpłynąć negatywnie na ogólną ocenę nin. Kalendarium.

Do opracowania nin. Kalendarium przydatne okazały się materiały i informacje pozyskane z następujących głównych źródeł:

- archiwum Klubu Żeglarskiego „Kotwica” Rogoźno, oraz wywiady z członkami klubu, dokumentacja własna, wspomnieniowa autora,

- archiwum Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, w tym materiały Komisji Historycznej Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz informacje ze stron internetowych: www. bytyń. trz. oraz www. pilski ozż,

- publikacja „70 lat żeglarstwa w Rogoźnie (1935-2005) – zarys historii” (Piotr Ratajczak, Rogoźno 2006)

- publikacja „Z historii Poznańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego 1926-2000” (Janina Kwaśniewska, Poznań, styczeń 2001 r.)

- prasa lokalna i regionalna (różne egzemplarze archiwalne)

- w części dot. działalności Sekcji Motorowodnej KŻ „Kotwica” Rogoźno publikacja: „Motorowodne Rogoźno 1991-2000” (Kamil Walensiak, Rogoźno 2019).

 

Dalsza częś kalendariu do pobrania w formacie >>PDF TUTAJ <<