Pilski Okręgowy Związek Żeglarski

Stowarzyszenie Bezpieczny Port na zalweie Szczecińskim

zalew szczecinski 10Szanowni Państwo,

W dniu 12 września na akwenie przy Marinie Trzebież odbyły się 3. Morskie Integracyjne Regaty Turystyczne MIRT – Trzebież 2020, poprzedzone kolejną edycją rejsu flotyllowego „Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze 2020”. W samych regatach wzięło udział niemal 80 uczestników z wielu zakątków Polski z różną niepełnosprawnością w tym osoby na wózkach, niewidome, niesłyszące i niepełnosprawne intelektualnie. Pływaliśmy na jachtach klasy Twister780, Hansa303 i Skud18. Regaty odbywały się w sprzyjających warunkach (3°B) i zakończyły się pełnym sukcesem. 

Patronat Honorowy objął Polski Związek Żeglarski, za co jesteśmy niebywale wdzięczni. Nie bez znaczenia było też wsparcie ze strony projektu Baltic For All, Stowarzyszenia „Bezpieczny Port” oraz Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Nasi partnerzy zawsze są nam pomocni i dzięki nim możemy zdziałać cuda z naszymi załogantami. Również mariny, które odwiedziliśmy (Marina Lubczyna, Marina Trzebież, Marina Wapnica Międzyzdroje, Marina Stepnica i Kamminke Am Haff) okazały nam dużo wsparcia – nasi podopieczni czuli się w nich jak u siebie w domu.

Podczas regat wszyscy przeżyliśmy prawdziwą morską przygodę. Załogi klasy turystycznej ścigały się obok załóg klas sportowych, a niepełnosprawni żeglarze walczyli burta w burtę z pełnosprawnymi sternikami. Zawodnicy byli pod wrażeniem możliwości, jakie dają sportowe jachty klasy Scud i Hansa. Do regat dołączyły też jednostki spoza Fundacji, co nas bardzo ucieszyło. Uczestnicy bardzo pozytywnie wspominają regaty; podkreślają, że poznali nowych ludzi, zdobyli nowe doświadczenia, a kadra była dla nich bardzo pomocna. Nasi sternicy-wolontariusze jak co roku podołali zadaniu, za co jesteśmy im niebywale wdzięczni. Wszyscy uczestnicy przeżywali olbrzymie emocje, a uśmiech nie znikał z ich twarzy. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy dyplom uznania, a zwycięzcy cieszyli się z atrakcyjnych pucharów. 

W klasie sportowej podium zajęli zawodnicy z UKS Błękitni Dźwiżyno:

– 1 miejsce: Gracjan Weiler i Grzegorz Waszkiewicz,

– 2 miejsce: Tomasz Gołębiewski i Szczepan Staszkowski,

– 3 miejsce: Stanisław Tułnowski i Tomasz Zarzycki,

na jachtach Hansa303.

W klasie turystycznej zwycięzcami zostali:

– 1 miejsce: Jarosław Pokropiński z Natalią Brzeszczyńską, Waldemarem Lemańczykiem i Dominikiem Miernikiem ze Stowarzyszenia „Bezpieczny Port” na s/y Beta,

– 2 miejsce: Waldemar Karbowy z Krzysztofem Hasiorem, 5-letnią Antoniną Hasior na s/y Huma,

– 3 miejsce: Bogusław Myszkiewicz z Martą Stelmaszewską, Arturem Hejdukiem, Piotrem Kowalczykiem, 5-letnią Laurą Stelmaszewską i Janem Hasiorem na s/y 61.

Sędzią regat był Mariusz Górnisiewicz. Imprezę uświetnili swoją obecnością Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Gublewicz i prezes Klubu Samotnych Żeglarzy Sławomir Turniak.

Fundacja Eisenhowera planuje kolejne imprezy żaglowe z udziałem niepełnosprawnych. Uczestnicy 3. Morskich Integracyjnych Regat Turystycznych zgodnie deklarują chęć udziału w kolejnych rejsach i regatach. Jako Fundacja, jesteśmy przekonani, że kurs jaki obraliśmy przyczyni się do rozwoju polskiego żeglarstwa, zarówno wśród niepełnosprawnych, jak też wśród ogółu społeczeństwa.

Fotografie z imprezy (podzielone na te z rejsu i regat) można pobrać stąd: 

https://www.dropbox.com/sh/j6vng5ex9jn0ggm/AADoaUceOlD68wqwLyvIA3wEa?dl=0

i dowolnie wykorzystać w publikacjach prasowych jak i w mediach elektronicznych.


Teraz jest najlepszy czas, żeby w żagle puścić wiatr. Do zobaczenia na wodzie… 

Z wyrazami szacunku,

Sebastian Przybylski • CMO
Fundacja Eisenhowera

Stowarzyszenie Bezpieczny Port pragnie nadmienić, iż udział w niniejszym przedsięwzięciu jest zwieńczeniem realizowanych w tym roku projektów żeglarskich które były współfinansowane z budżetu Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego i Gminy Trzcianka. Były to rejsy stażowo- szkoleniowe po wielkich jeziorach Mazurskich i j. Drawskim .