Pilski Okręgowy Związek Żeglarski

Władysław Wilk, nasz Serdeczny Kolega, ceniony organizator żeglarstwa i żeglarz objął Wieczną Żeglarska Wachtę.

wilk 12a9fKol. Władek zmarł w dniu 30.10.2019 r. Wiadomość tą przyjęliśmy z wielkim smutkiem. W pionierskich latach zorganizowanego żeglarstwa na Jez. Bytyń Wielki na Pojezierzu Wielkim, które bardzo lubił, był inicjatorem wielu wspaniałych inicjatyw i żeglarskich przedsięwzięć. Pamięć po śp. Kol. Władysławie Wilku pozostanie. Jego dokonania są zapisane na kartach historii żeglarstwa Północnej Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego. Śp. Władek w 1970 r. zainteresował się żeglarstwem, szczególnie turystycznym. Potrafił swoją pasję „zaszczepić” wśród wielu osób. Ujście nad Notecią, w którym mieszkał, trafiło na żeglarską mapę Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Już w 1972 r. należał do inicjatorów budowy Ośrodka Wypoczynkowego Huty Szkła „Ujście” w Drzewoszewie nad Jez. Bytyń Wielki, z myślą wykorzystania tego obiektu w przyszłości, także przez żeglarzy. I to spełniło się! Z grupą przyjaciół – żeglarzy związanych zawodowo głównie z Hutą Szkła „Ujście” podjął się budowy przystani żeglarskiej w Drzewoszewie oddanej do użytku w 1975 r. dla potrzeb Turystycznego Klubu Żeglarskiego „Bryza” przy HS „Ujście”.

Przystań ta była wielokrotnie główną bazą organizacji wielu, w tym ogólnopolskich oraz okręgowych regat żeglarskich. Śp. Kol.Władysław Wilk był pierwszym Prezesem Turystycznego Klubu Żeglarskiego „Bryza” przy HS „Ujście”. Był pomysłodawcą tradycyjnych, corocznych Ogólnopolskich Turystycznych Regat Żeglarskich o „Puchar Jesiennej Bryzy”, których już 40 edycja odbyła się w sezonie żeglarskim 2019 r. Śp. Kol. Władek przez wiele lat okazywał wielką pomoc jako Kierownik Ośrodka Wypoczynkowego Huty Szkła Ujście w Drzewoszewie w licznych regatach żeglarskich, nie tylko klubowych. Działał też w Pilskim Okręgowym Związku Żeglarskim pełniąc w kadencjach IV-VI (lata1989–2000) funkcję Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pilskiego OZŻ. Od 2010 r. był członkiem Komisji Historycznej Pilskiego OZŻ.Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień, w tym niezwykle prestiżową w środowisku żeglarskim odznakę Zasłużonego Działacza Polskiego Związku Żeglarskiego.

 

wilk1 3b1b1Władku! Żeglarska brać będzie o Tobie pamiętać. Pozostaniesz w pamięci jako wspaniały Kolega i Żeglarz i jeden z pionierów oraz animatorów rozwoju żeglarstwa na najpiękniejszym na Pojezierzu Wałeckim Jeziorze Bytyń Wielki!

Cześć Jego pamięci.

Zarząd Pilskiego OZŻ, Zarząd TKŻ „Bryza”

 

 

Ostatnie pożegnanie śp. Władka Wilka odbędzie się w sobotę 02 listopada 2019 r. na Cmentarzu w Ujściu, po mszy św. w Kościele Parafialnym pw. św. Mikołaja w Ujściu, która rozpocznie się o godz. 12.30.