Pilski OZŻ

Oficjalna strona Pilskiego OZŻ zrzeszającego kluby z dawnego Pilskiego.

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Czerwiec 2023 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2 3 4
week 23 5 6 7 8 9 10 11
week 24 12 13 14 15 16 17 18
week 25 19 20 21 22 23 24 25
week 26 26 27 28 29 30

Klub Żeglarski „Żagiel” Piła ma 60 lat!

Prawdopodobnie wielu żeglarzy nie pamięta, że jednym z najstarszych klubów żeglarskich na terenie Pilskiego OZŻ jest Klub Żeglarski „Żagiel” Piła. Został założony w czerwcu 1961 r. Obchodzi w tym roku Jubileusz 60-lecia działalności! Dłuższymi tradycjami może pochwalić się jedynie ChKŻ LOK Chodzież, KŻ „Kotwica” Rogoźno i KŻ „Neptun” Wągrowiec. Jak w wielu klubach Pilskiego OZŻ, nazwę klubu dość często zmieniano. Już w 1973 r. klub ten pod nazwą Pilski Klub Żeglarski LOK „Żagiel” Piła był członkiem zalążka powstałego w 1976 r. Pilskiego OZŻ, czyli Komisji Koordynacyjnej Klubów Żeglarskich Pn. Wlkp. Dzieje KŻ Żagiel Piła były ciekawe a nawet burzliwe. Pierwotnie Klub miał siedzibę nad Jez. Płotki w Pile, próbował później „zakotwiczyć” nad Zalewem Koszyckim w Pile, w końcu trafił do Drzewoszewa nad Jez. Bytyń Wlk. W początkowych latach działania klub specjalizował się w szkoleniu żeglarskim i żeglarstwie morskim. Szkolił m.in. zainteresowanych żeglarstwem pracowników i rodzin pracowniczych ówczesnych Zakładów Sprzętu Oświetleniowego „Polam” w Pile. Z racji dostępu do jachtów morskich będących w dyspozycji LOK, członkowie pilskiego „Żagla” odbyli wiele rejsów morskich nie tylko po Bałtyku.

zagiel1 9a46b

 

Na fot. obok za sterem „Opala” Kol. Henryk Ozga, na ławeczce rufowej widoczni od lewej Kol. Kol.: Aleksander Majerowicz i Izydor Kadzikiewicz w rejsie bałtyckim PKŻ LOK „Żagiel” Piła w1978 r.( fot. ze zbiorów członka Komisji Historii Pilskiego OZŻ Henryka Ozgi)

 

 

 

 

 

 

Przez KŻ „Żagiel” w Pile przewinęło się wielu znanych także dzisiaj żeglarzy. W pilskim „Żaglu” na mostku funkcję kapitanów, czyli Prezesów Klubu pełnili między innymi Kol. j.st.m. Eugeniusz Nowicki (jeden z założycieli klubu), Kol. j.st.m. Instruktor Żegla

rstwa PZŻ Aleksander Majerowicz, Kol. st.j. Zbigniew Górkiewicz, Kol. j.st.m. Zbigniew Szwochertowski (Prezes Pilskiego OZŻ w latach 1980-1990) Kol. kpt.j. Ryszard Mokrzycki (znany z rejsów na STS „Pogoria” w tym na Antarktydę i dookoła Ameryki Pd. z przejściem Przylądka Horn). W 1984 r. PKŻ LOK „Żagiel” Piła przestał działać w strukturach LOK. Wielu jego członków kontynuowało uprawianie żeglarstwa w innych klubach, głównie pilskich. Udaną reaktywację działalności klubu przeprowadził jego „spritus movens”, czyli Kol. Aleksander Majerowicz, dzięki któremu tradycje PKŻ LOK „Żagiel” Piła od 1990 r. kontynuował Klub Żeglarski „Żagiel” Piła. 

 

zagiel2 4e448

 

 

Na fot obok Kol. Aleksander Majerowicz nestor żeglarzy pilskich, Prezes PKŻ „Żagiel” Piła w latach 1969–1977 i 1990–2011. Fot. wykonana podczas jednych z regat organizowanych przez UKŻ „Wodniak” Piła w 2014 r. na Zal. Koszyce w Pile (źr. „Tętno Regionu”)

 

 

 

 

 

 Członkowie tego Klubu, już w Drzewoszewie nad Jez. Bytyń Wlk. uczestniczyli w wielu regatach okręgowych nad tym jeziorze.

Kolejnym Prezesem został Kol. Zbigniew Kiełbowicz, pod którego kierunkiem udało się poprawić funkcjonalność pomostu użyczonego przez UMiG Mirosławiec. Pomost ten stał się bazą klubu w Drzewoszewie. Od 2021 r. klubem steruje Kol. Krzysztof Bartkowiak, którego jednym z wielu celów działania jest kontynuowanie dobrych tradycji pilskiego „Żagla”. Właśnie z jego inicjatywy i Zarządu Klubu w dniu 28.08.2021r. odbędą się obchody 60 - lecia klubu, w tym część oficjalna w drzewoszewskim, już kultowym, Barze „Smak” w Drzewoszewie. Przedstawiona wyżej w zarysie historia KŻ „Żagiel” Piła stanowi tylko skromny wycinek z bogatej działalności tego klubu.

zagiel4 f265f

 

Na fot. wyżej po lewej: Jez. Płotki w Pile. Widoczne ówczesne hangary na przystani PKŻ LOK „Żagiel” Piła i Klubu Płetwonurków LOK z Piły. Po prawej pomost KŻ „Żagiel” Piła w Drzewoszewie krótko przed zachodem słońca. Na drugim planie pomosty bazy Pilski OZŻ – KŻ „Kliwer” Piła (fot. twitter.com pl)

Niniejsza informacja opracowana została na podstawie materiałów Komisji Historii Pilskiego OZŻ.Z pewnością szerzej z interesującą historią KŻ „Żagiel” Piła będzie można zapoznać się podczas uroczystości jubileuszowych w Drzewoszewie.

 

 

 

 

Zaloguj

Pilski Okręgowy Związek Zeglarski
ul. Sikorskiego 41/6 64-980 Trzcianka tel. 604 603 174