W kilku słowach o konwencie, który odbył się w Chodzieży 12.01.2023 r.
W kilku słowach o konwencie, który odbył się w Chodzieży 12.01.2023 r.
Na gościnnej przystani ChSS „Hals” w Chodzieży odbył się – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Zarządu Pilskiego OZŻ – Konwent Prezesów klubów jak również szefów innych podmiotów stowarzyszonych w Pilskim OZŻ. W Konwencie wzięło udział 15 osób. W pierwszej części przedstawiona została sytuacja finansową Okręgu, która jest na dzisiaj w dobrej kondycji. Pilski OZŻ zakończył 2022 r. taka jak poprzednie dodatnim wynikiem. Uczestnicy Konwentu otrzymali też informację że Kol. Jarosław Gawrysiak, jako wiceprezes do spraw morskich i szkoleniowych jest osobą upoważnioną do zgłaszania egzaminów do PZŻ na stopnie żeglarskie i instruktorskie. Podjęto też decyzję o wpisaniu do kalendarza na 2023 r. wstępnie trzech egzaminów na stopień żeglarza jachtowego. Terminy tych egzaminów są jeszcze konsultowane. Zaproponowano ich przeprowadzenie na przełomie wiosny i lata 2023, następnie w lipcu w czasie trwania obozu żeglarskiego w Próchnówku nad Jez. Bytyń Wlk. oraz w terminie jesiennym, po sezonie regatowym. Omówiono również możliwości współpracy przy szkoleniu, szczególnie dzieci i młodzieży w formie np. wymiany prowadzących szkolenie w klubach co powinno poprawić jakość szkolenia i wyeliminować „stare klubowe żeglarskie nawyki”. Uzgodniono też że dla osób które szkolą się w klubach będzie możliwość doszkolenia w czasie obozów żeglarskich w Próchnówku łącznie z przeprowadzeniem egzaminu wewnętrznego na stopnie żeglarskie.
Wstępnie zaakceptowano też kalendarz regat który w swoim układzie nie odbiega od ubiegłorocznego. Jedyną nową ofertę do terminarza Pilskiego OZŻ zgłosił UKŻ Środa Wlkp. który wyraził chęć przeprowadzenia regat „u siebie”, w Środzie Wlkp. w klasach OPP, Europa i Cadet. Regaty te zostały wpisane do kalendarza Okręgowego. Mistrzostwa Okręgu z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i tutaj pewna interesująca nowość. Trzy chodzieskie kluby podjęły się wspólnej ich organizacji co może podnieść jakość Mistrzostw Okręgu. Kluby te na razie wstępnie rozważają także możliwość wspólne zorganizowanie regat rangi Mistrzostwa Polski.
Przy okazji omawiania tematu regat przedstawiciele Okręgowego Kolegium Sędziów zwrócili uwagę np. na konieczność ubezpieczania sprzętu. Na naszych akwenach startują coraz nowsze i droższe jachty i sprawa likwidacji roszczeń z tytułu ewentualnych uszkodzeń jest coraz mniej możliwa do polubownego „załatwienia” między klubami.
Kolejnym poruszanym tematem było pozyskiwanie zewnętrznych środków z tak zwanych projektów. Podczas Konwentu poinformowano że środki pozyskane ewentualnie z tego tytułu mogą być przeznaczane na poprawę bazy sprzętu pływającego, obiektów na szkolenie itp.. Projekty przygotowywane wspólnie z Pilskim OZŻ stwarzają możliwość napisania projektu który będzie wyżej oceniony/punktowany i tym samym pozyskane środki mogą być większe. W związku z tym, zwrócono się do klubów zainteresowanych tego typu współpracą z Pilskim OZŻ o dostarczenie informacji o formie własności swoich obiektów oraz oszacowanie ile osób w horyzoncie najbliższych 3 lat jest zainteresowanych szkoleniami, podwyższeniem uprawnień (np. MIŻ na IŻ) itp.
W końcowej części Konwentu wystąpił przedstawiciel „OpenSailing” p. Dominik Pietrowski który przedstawił możliwości wyjazdów treningowo-szkoleniowych w tak zwanym okresie martwym - kiedy jachty już „odpoczywają” w klubowych hangarach - na zagraniczne, cieplejsze wody i w ten sposób na lepsze przygotowanie się do regat w sezonie. Z takich ofert korzystał już w przeszłości UKŻ „Wodniak” Piła. Była to ciekawa i atrakcyjna forma podnoszenia kwalifikacji żeglarskich głównie wśród dzieci. „OpenSailing” zadeklarował przekazanie do Pilskiego OZŻ w najbliższych dniach oferty w tym zakresie. Oferta ta będzie przedstawiona podmiotom stowarzyszonym w Pilskim OZŻ .
Jeżeli są zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami na temat ustaleń z Konwentu w dniu 12.01.2023 r. w Chodzieży – prosimy o kontakt z Pilskim OZŻ.