Pilski OZŻ

Oficjalna strona Pilskiego OZŻ zrzeszającego kluby z dawnego Pilskiego.

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Maj 2023 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 18 1 2 3 4 5 6 7
week 19 8 9 10 11 12 13 14
week 20 15 16 17 18 19 20 21
week 21 22 23 24 25 26 27 28
week 22 29 30 31

W kilku słowach o konwencie, który odbył się w Chodzieży 12.01.2023 r.

W kilku słowach o konwencie, który odbył się w Chodzieży 12.01.2023 r.

Na gościnnej przystani ChSS „Hals” w Chodzieży odbył się – zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Zarządu Pilskiego OZŻ – Konwent Prezesów klubów jak również szefów innych podmiotów stowarzyszonych w Pilskim OZŻ.  W Konwencie wzięło udział 15 osób.   W pierwszej części przedstawiona została sytuacja finansową Okręgu, która jest na dzisiaj w dobrej kondycji. Pilski OZŻ zakończył 2022 r. taka jak poprzednie dodatnim wynikiem. Uczestnicy Konwentu otrzymali też informację że Kol. Jarosław Gawrysiak, jako wiceprezes do spraw morskich i szkoleniowych jest osobą upoważnioną do zgłaszania egzaminów do PZŻ na stopnie żeglarskie i instruktorskie. Podjęto też decyzję o wpisaniu do kalendarza na 2023 r. wstępnie trzech egzaminów na stopień żeglarza jachtowego. Terminy  tych egzaminów są jeszcze konsultowane. Zaproponowano ich przeprowadzenie na przełomie wiosny i lata 2023, następnie w lipcu w czasie trwania obozu żeglarskiego w Próchnówku nad Jez. Bytyń Wlk. oraz w terminie jesiennym, po sezonie regatowym. Omówiono również możliwości współpracy przy szkoleniu, szczególnie dzieci i młodzieży w formie np. wymiany prowadzących szkolenie w klubach co powinno  poprawić jakość szkolenia i wyeliminować „stare klubowe żeglarskie nawyki”. Uzgodniono też  że dla osób które szkolą się w klubach będzie możliwość doszkolenia w czasie obozów żeglarskich w Próchnówku łącznie z przeprowadzeniem egzaminu wewnętrznego na stopnie żeglarskie.

Wstępnie zaakceptowano też kalendarz regat który w swoim układzie nie odbiega od ubiegłorocznego. Jedyną nową ofertę do terminarza Pilskiego OZŻ zgłosił UKŻ Środa Wlkp. który wyraził chęć przeprowadzenia regat „u siebie”, w Środzie Wlkp. w klasach OPP, Europa i Cadet. Regaty te zostały wpisane do kalendarza Okręgowego.  Mistrzostwa Okręgu z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością i tutaj pewna interesująca nowość. Trzy chodzieskie kluby podjęły się wspólnej ich organizacji co może podnieść jakość Mistrzostw Okręgu. Kluby te na razie wstępnie rozważają także możliwość wspólne zorganizowanie regat rangi Mistrzostwa Polski.
Przy okazji omawiania tematu  regat przedstawiciele Okręgowego Kolegium Sędziów zwrócili uwagę  np. na konieczność ubezpieczania sprzętu. Na naszych akwenach startują coraz nowsze i droższe jachty i sprawa likwidacji roszczeń z tytułu ewentualnych uszkodzeń jest coraz mniej możliwa do polubownego „załatwienia” między klubami.

Kolejnym poruszanym tematem było pozyskiwanie zewnętrznych środków z tak zwanych projektów. Podczas Konwentu poinformowano że środki pozyskane ewentualnie z tego tytułu mogą być przeznaczane na poprawę bazy sprzętu pływającego, obiektów na szkolenie itp.. Projekty przygotowywane wspólnie z Pilskim OZŻ stwarzają możliwość napisania projektu który będzie wyżej oceniony/punktowany i tym samym pozyskane środki mogą być większe. W związku z tym, zwrócono się do klubów zainteresowanych tego typu współpracą z Pilskim OZŻ o dostarczenie informacji o formie własności swoich obiektów oraz oszacowanie ile osób w horyzoncie najbliższych 3 lat jest zainteresowanych szkoleniami, podwyższeniem uprawnień (np. MIŻ na IŻ) itp.

W końcowej części Konwentu  wystąpił przedstawiciel „OpenSailing” p. Dominik Pietrowski który przedstawił możliwości wyjazdów treningowo-szkoleniowych w tak zwanym okresie martwym - kiedy jachty już „odpoczywają” w klubowych hangarach - na zagraniczne, cieplejsze wody i w ten sposób na lepsze przygotowanie się do regat w sezonie. Z takich ofert korzystał już w przeszłości UKŻ „Wodniak” Piła. Była to ciekawa i atrakcyjna forma  podnoszenia kwalifikacji żeglarskich głównie wśród dzieci. „OpenSailing” zadeklarował przekazanie do Pilskiego OZŻ w najbliższych dniach oferty w tym zakresie. Oferta ta będzie przedstawiona podmiotom stowarzyszonym w Pilskim OZŻ .

Jeżeli są zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami na temat ustaleń z Konwentu w dniu 12.01.2023 r. w Chodzieży – prosimy o kontakt z Pilskim OZŻ.

Zaloguj

Pilski Okręgowy Związek Zeglarski
ul. Sikorskiego 41/6 64-980 Trzcianka tel. 604 603 174