Jurek wybrał najdłuższy rejs, odszedł na wieczną żeglarską wachtę...

 

31369108_2015412618733300_7001784672397033472_n.jpg Jurek wybrał najdłuższy rejs, odszedł na wieczną żeglarską wachtę...

 

W dniu 26 kwietnia 2018 r. zmarł Jerzy Radkiewicz, serdeczny kolega i przyjaciel braci żeglarskiej, ceniony i lubiany organizator żeglarstwa, inicjator wielu wspaniałych żeglarskich przedsięwzięć nie tylko na Pojezierzu Wałeckim i na Jego ukochanym Jez. Bytyń Wielki.

Wiadomość o śmierci Kol. Jurka przyjęliśmy z wielkim żalem i smutkiem. Nie zobaczymy już popularnego wśród starszych żeglarzy „Radzieckiego” na przystaniach, pod żaglami a także z wędką, bo wędkarstwo też było jego pasją. Ale pamięć pozostanie! Pamięć po Kol. Jurku Radkiewiczu, którego dokonania na trwałe wpisały się na karty pięknej historii żeglarstwa na terenie Północnej Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego. Już od 1986 r. działał w Sekcji Żeglarskiej TKKF „Sokół-Romet” w Wałczu na Jez. Zamkowym. Jego oczkiem w głowie było jednak żeglarskie zagospodarowanie najpiękniejszego i największego wśród jezior Pojezierza Wałeckiego – Jez. Bytyń Wielki. Był pierwszym Prezesem Armatorskiego Klubu Żeglarskiego’ 90 w Wałczu, założonego w 1990 r., którym dowodził na „mostku kapitańskim” do 2000 r. Był jednym z głównych autorów powstania przystani klubowej po byłym wojskowym ośrodku wypoczynkowym w Nakielnie nad Jez. Bytyń Wielki. Należał do inicjatorów i głównych organizatorów, w okresie, w którym AKŻ’90 jeszcze nie posiadał swojej przystani na Jez. Bytyń Wlk., regat o Puchar „Dni Morza” oraz 3 edycji żeglarskiego Pucharu „Romet Wałcz” w Próchnówku i Drzewoszewie.

W 1996 r. m.in. z inicjatywy Kol. Jurka odbyły się pierwsze historyczne Regaty Żeglarskie o Puchar AKŻ’ Wałcz, już z bazą na własnej przystaniu klubowej w Nakielnie nad Jez. Bytyń Wlk. Regaty te nadal corocznie otwierają sezon żeglarski na tym jeziorze.

Kol. Jerzy Radkiewicz działał też aktywnie w Zarządzie Pilskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego pełniąc w kadencjach 1993-1996 i 1997 – 2000 funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Turystyki. Przez ponad 20 lat corocznie pełnił społeczne dyżury bosmańskie na przystani sezonowej Pilskiego OZŻ w Prochnówku. W ostatnich latach był jej społecznym opiekunem i gospodarzem z ramienia AKŻ’90. Od 2010 r. był członkiem Komisji Historycznej Pilskiego OZŻ.

Kol. Jurek Radkiewicz należał do inicjatorów powstania wałeckiej grupy żeglarzy budujących jachty klasy Spark, do dzisiaj bardzo popularnej na Jez. Bytyń Wielki. Wybudował jacht tej klasy „Mistral”, na którym żeglował nie tylko turystycznie. Był pomysłodawcą organizacji na Jez. Bytyń Wielki – dzisiaj na trwałe wpisywanych do kalendarzy Pilskiego OZŻ – żeglarskich „Regat Piwnych”.

Za swoją działalność był wielokrotnie wyróżniany, w tym odznaką Zasłużonego Działacza Polskiego Związku Żeglarskiego.

Jurku! Pozostaniesz w pamięci naszej żeglarskiej braci! Żegluj nadal już na innych, piękniejszych, niebieskich, pozaziemskich jeziorach.

Ostatnie pożegnanie śp. Jurka Radkiewicza odbędzie się w poniedziałek 30 kwietnia 2018 r. na Cmentarzu Komunalnym w Wałczu przy ul. 12 lutego

(Dolne Miasto), po mszy św. w Kościele pw. św. Mikołaja w Wałczu (ul. Papieża Jana XXIII, obok Placu Wolności), która rozpocznie się o godz. 11.00.