Pilski OZŻ

Oficjalna strona Pilskiego OZŻ zrzeszającego kluby z dawnego Pilskiego.

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Październik 2021 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 39 1 2 3
week 40 4 5 6 7 8 9 10
week 41 11 12 13 14 15 16 17
week 42 18 19 20 21 22 23 24
week 43 25 26 27 28 29 30 31

Komisja Historyczna Pilskiego OZŻ - z prac komisj

„ Ad memoriam”. Z żeglarskiej żałobnej karty Pn. Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego.

 aa bdfcd

„ Ad memoriam”. Z żeglarskiej żałobnej karty Pn. Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego.

Może nieco z opóźnieniem, ale warto przypomnieć. Przełom października i listopada to zawsze czas wspominania zmarłych. W tym roku cmentarze w dniu Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, ze względu na pandemię Covid były zamknięte. Spowodowało to, że znicze na grobach swoich bliskich zapalamy nadal. Na licznych cmentarzach są groby wielu żeglarzy z terenu działania Pilskiego OZŻ. Wielu wodniaków stawia na nich znicze, wielu także nad brzegiem jezior, ku pamięci żeglarzy, którzy odeszli na wieczną wachtę. Dziś chcemy Koleżankom i Kolegom zaproponować smutny, nostalgiczny rejs „ad memoriam”, chcemy symbolicznie, w skrócie, przypomnieć sylwetki wielu naszych przyjaciół żeglujących już w innym wymiarze. Z wielkim smutkiem zauważamy, że czas nieubłaganie płynie. Nagle brakuje nam kogoś w klubie, na keji, na pokładzie w tawernie. Kogoś, dzięki któremu w różnym stopniu żagle w Północnej Wielkopolsce oraz na Pojezierzu Wałeckim stały się dzisiaj normalnością.

Czy możemy o nich zapomnieć? Z pewnością nie. Łączy nas żeglarska ponadczasowa więź. Etyka wodniacka nie pozwala zapomnieć o osobach związanych z nami przez wiele lat i uczestniczących w rozwijaniu najpiękniejszej naszej wspólnej pasji, czyli  żeglarstwa w różnych jego formach.

W załączniku przedstawiamy, na podstawie materiałów zebranych przez Komisję Historyczną Pilskiego OZŻ, opracowany alfabetycznie smutny wykaz tych, którzy wybrali wieczną żeglarską wachtę. ( kliknij CZYTAJ WIĘCEJ!)

Czytaj więcej: „ Ad memoriam”. Z żeglarskiej żałobnej karty Pn. Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego.

Baza szkolenia żeglarskiego dla dzieci i młodzieży w Próchnówku nad Bytyniem ma już 30 lat!

 

prochnowko 3f7bcSzybko lecą żeglarskie lata. Mamy w tym roku piękny jubileusz Próchnówka, bazy szkoleniowej i przystani sezonowej nad Szarzawą. Nie ma chyba żeglarza, który halsując po Bytyniu nie odwiedziłby, chociaż raz tego urokliwego miejsca. 30 lat to kawał czasu. Przez bazę w Próchnówku przewinęły się „tony” adeptów żeglarstwa i nie tylko adeptów. Nie planujemy organizacji z tej okazji jakieś wielkiej „fety”, bo trzeba by zaprosić ponad 2.000 ludzi. Warto jednak z okazji pięknego jubileuszu Próchnówka wrócić do historii powstania tej bazy. Na podstronie Komisji Historycznej Pilskiego OZŻ opublikowany został okolicznościowy „esej historyczny” zatytułowany: Przystań Próchnówko nad Bytyniem ma 30 lat! (1988 – 2018). Zapraszamy do lektury. Ale już na początku zastrzeżenie. Ten esej to tylko skrót bogatej historii bazy Próchnówko, z akcentem na pierwsze lata jej funkcjonowania.

Czytaj więcej: Baza szkolenia żeglarskiego dla dzieci i młodzieży w Próchnówku nad Bytyniem ma już 30 lat!

Z prac komisji

Zaloguj

windyty