Pilski Okręgowy Związek Żeglarski

Inicjatywa „pro memoriam”

 

Inicjatywa „pro memoriam”

Zarządu Armatorskiego Klubu Żeglarskiego ’90 Wałcz

36188027 2050680001873228 1544123283593494528 o befa5Trochę z opóźnieniem, za co przepraszamy, publikujemy informację o już zrealizowanej inicjatywie upamiętnienia naszych Koleżanek i Kolegów, których pod żaglem nie spotkamy a związanych przez wiele lat z żeglowaniem i organizowaniem żeglarstwa na Jez. Bytyń Wielki. Był to wspaniały pomysł członka Zarządu AKŻ’90 Kol. Jurka Żebrowskiego, zaakceptowany przez Zarząd AKŻ”90 oraz aprobowany przez Pilski OZŻ. Tą inicjatywą było uroczyste odsłonięcie w dniu 23.06.2018 r., podczas otwarcia regat o „Puchar AKŻ’90 Wałcz”, przed wejściem na przystań klubową w Nakielnie, pamiątkowej kotwicy w otoczeniu bezimiennych głazów. Jedyny napis to znana wszystkim nie tylko żeglarska maksyma: „Navigare nesesse est, vivere non est necesse”

Należy przypomnieć, że w ubiegłym roku minęło 55 lat od początków zorganizowanego żeglowania po najpiękniejszym na Pojezierzu Wałeckim, Jeziorze Wielki Bytyń. Już ponad 40 lat, pod auspicjami klubów żeglarskich stowarzyszonych w Pilskim OZŻ, na naszym „pilskim i wałeckim morzu” odbywają się liczne, nie tylko lokalne imprezy żeglarskie i szkolenia na uprawnienia żeglarskie. Powstały ośrodki żeglarskie w Drzewoszewie i Nakielnie. W tym roku swój piękny jubileusz 30 lat działania obchodzi baza szkolenia żeglarskiego dla dzieci i młodzieży w Próchnówku nad bytyńską Szarzawą.

Żagle na trwałe wpisały się w piękny krajobraz Jez. Wielki Bytyń. Organizowane regaty i inne żeglarskie inicjatywy znajdowały zawsze uznanie nie tylko wśród braci żeglarskiej Pojezierza Wałeckiego i Północnej Wielkopolski. To właśnie dzięki aktywności wielu naszych koleżanek i kolegów Wlk. Bytyń stał się rozpoznawalną żeglarską marką nie tylko w Polsce.

Z wielkim smutkiem coraz częściej zauważamy, że czas nieubłaganie płynie. Nagle brakuje nam kogoś na keji, na pokładzie w tawernie. Kogoś, dzięki któremu żagle na Bytyniu dzisiaj stały się normalnością. Wielu naszych przyjaciół spod żagla wybrało najdłuższy rejs, wieczną wachtę.

Czy tak na prawdę możemy o nich zapomnieć? Z pewnością nie. Łączy nas żeglarska więź, etyka wodniacka nie pozwala zapomnieć o osobach związanych z tworzeniem warunków do rozwijania na Bytyniu żeglarstwa w różnych formach.

W Nakielnie powstało miejsce szczególne. Miejsce zadumy i refleksji także dla następnych żeglarskich pokoleń.

Niech miejsce to będzie naszym hołdem dla wiecznej pamięci bytyńskich żeglarzy, którzy już żeglują w innym ponad ziemskim wymiarze, odeszli na wieczną wachtę. Pamięć o nich wśród nas niech trwa.

W załączeniu smutna lista tych, których już nie ma wśród bytyńskiej żeglarskiej      braci. (kliknij >czytaj więcej  )

(KH Pilskiego OZŻ/AR)

 / foto strona AKŻ'90 FB/

 

 

 

...Żeglowali z nami po Jez. Bytyń Wielki, tworzyli żeglarska historię tego najpiękniejszego jeziora Pojezierza Wałeckiego...” Pamiętajmy!

Zeglarka/Żeglarz

Żeglarskie działania na Bytyniu (skrót)

Edward Kraszczuk

zm.1993r.              

YCM ,,Armator” Wałcz

kpt. legendarnego bytyńskiego „Lecha”, szkutnik,

Czesław Orłowski

zm.1998 r.

„Sokół – Romet” Wałcz

Instruktor żeglarstwa, organizator regat na Jez. Bytyń Wielki, też „bosmanił” w Próchnówku

Eugeniusz Chłodziński zm.1999r.

KŻ „Kliwer” Piła

Wiceprezes ds. Turystyki w Pilskim OZŻ, Organizator regat o „Grand Prix” Bytynia

Czesław Juszczak

zm.2002 r.

Nitragina, Romet, JKWałcz

j.kpt., doskonały szkoleniowiec w żeglarstwie sportowym, organizator regat ogólnopolskich na Bytyniu i sportowych obozów żeglarskich w Próchnówku

Jan Szalinski

zm. 2003

KŻ,, Kliwer” Piła

j.st.m. – inspektor techniczny Pilskiego OZŻ na Bytyniu, kpt. legendarnego na Bytyniu jachtu MX, bosman w TKŻ „Bryza” Ujście

Tadeusz Piasecki

zm. 2005 r.

„Sokól – Romet”, AKŻ 90

j.st.m. doskonały szkutnik, jeden z inicjatorów budowy jachtów klasy „Spark” popularnej na Bytyniu. Na swojej „Foce 2” (Akilla) uczestnik wielu regat na Bytyniu.

Marek Radzik,

zm. 2009 r.  

St. jachtowy, współzałożyciel AKŻ 90 Wałcz, w ostatnich latach w „osiadł” w swoim żeglarskim przyczółku w Drzewoszewie

Witold Borowiecki

zm. 2009 r.

Bosman AKŻ Wałcz, uczestnik wielu regat i współorganizator regat AKŻ 90 Wałcz

Łukasz Horowski

zm.2011 r.

Wytomyśl /Chomęcice

Ż. jacht. Wielki przyjaciel i miłośnik Bytynia, bosman na przystani w Próchnówku, człowiek otwartego serca, bezinteresownie pomagał w utrzymaniu bazy w Próchnówku

Jerzy Lisiak

zm. 2013

KŻ,, Kliwer” Piła

Szkutnik, bosman KŻ Kliwer, gospodarz w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Pilski OZŻ – KŻ Kliwer w Drzewoszewie

Przemysław Papiernik

Zm. 2015 r. (wyp. drogowy)

AKŻ 90 Wałcz

Dr. Lekarz na wielu regatach żeglarskich na Bytyniu, współtwórca przystani AKŻ w Nakielnie, czynny żeglarz, wiele startów na jachcie typu spark „Skorpion”

Jerzy Butrym

zm. 2015 r.

KŻ „Kliwer” Piła

Członek władz KŻ Kliwer Piła, jeden z współtwórców bazy szkolenia żeglarskiego Pilski OZŻ - KŻ „Kliwer” w Drzewoszewie, także członek kierownictwa obozów żeglarskich w Próchnówku

Edmund Wilkowski

zm. 2016 r.

Jeden z założycieli KŻ „ Bryza” Ujście o organizator pierwszych regat na Jez. Bytyń Wlk.

Płk. Florian Wożniak

zm.2017r

Współtwórca bazy AKŻ 90 w Nakielnie. Współorganizator wielu regat. Startował na jachcie NASH, wyczynowo też na Omegach

Zbigniew Patyna

zm.2017 r.

AKŻ 90 Wałcz

„Chaos”. Gospodarz z ramienia AKŻ 90 bazy Pilskiego OZŻ w Próchnówku.

Krystyna Strzałkowska

zm.2018 r.

TKŻ „Bryza” Ujście

Organizatorka wielu regat o Puchar Jesiennej Bryzy na Bytyniu, członek władz Pilskiego OZŻ. Współorganizator obozów żeglarskich dla dzieci pracowników hut szkła w Próchnówku

Jurgen Leśniewicz

zm.2018 r.

Mewa Piła,TKŻ Bryza, Kliwer Piła

Inspektor techniczny Pilskiego OZŻ na Bytyniu, Sędzia regat na Bytyniu, Bosman w kilku sezonach w Próchnówku, także bosman w KŻ „Kliwer” Piła w Drzewoszewie.

Jerzy Radkiewicz

zm.2018 r.

AKŻ 90 Wałcz

Zasłużony Działacz PZŻ, Pierwszy Prezes AKŻ 90, Współtwórca bazy klubowej w Nakielnie, członek władz Pilskiego OZZ, społeczny opiekun z ramienia AKŻ 90 bazy w Próchnówku.