Jubileusz 40-lecia Pilskiego OZŻ w dwóch odsłonach!
Kilka informacji nt. obchodów 40-lecia Pilskiego OZŻ już „poleciało” na naszej stronie jak i na różnych „facebookach” itp. Ale chyba wypada te informacje zebrać w jakąś całość tym bardziej, że jak wiadomo uroczystości jubileuszowe odbyły w dwóch odsłonach. W pierwszy weekend września 2016 r. w Chodzieży oraz w ostatni weekend tego bardzo żeglarskiego miesiąca w Drzewoszewie nad Bytyniem. Bardzo dobry pomysł! Wspólnym mianownikiem obchodów były w Chodzieży 40 Otwarte Mistrzostwa Pilskiego OZŻ w klasach sportowych, a w Drzewoszewie 40 Otwarte Mistrzostwa Pilskiego OZŻ w klasach turystycznych. W ramach tych drugich regat w pierwszym dniu odbyły się też 26 Regaty o Puchar KŻ „Kliwer” Piła. Frekwencja uczestników w obydwu odsłonach dopisała, warunki pogodowe i wietrzne także. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się zgodnie z ceremoniałem żeglarskim. W Chodzieży banderę PZŻ podnosił na maszt poczet złożony z ubiegłorocznych medalistów Mistrzów Okręgu i Pucharu Pilskiego OZŻ w klasach OPP i Cadet czyli reprezentacja żeglarzy UKŻ „Wodniak” Piła. W Drzewoszewie banderę na maszt uroczyście podniósł poczet honorowy złożony z żeglarzy związanych z pilskimi klubami żeglarskimi, którzy opłynęli słynny Przylądek Horn. Nie zawiedli zaproszeni na Jubileusz 40-lecia Pilskiego OZŻ goście w tym przedstawiciele władz samorządowych. Niemal w komplecie uczestniczyli w uroczystościach w Chodzieży (z regionu Północnej Wlk.) oraz w Drzewoszewie ( z Pojezierza Wałeckiego). Nie zabrakło też przedstawicieli innych jednostek organizacyjnych i stowarzyszeń współpracujących w różnych formach z Pilskim OZŻ. Oczywiście byli też obecni nestorzy naszego żeglarstwa, chociaż nie wszystkim z różnych przyczyn udało się uczestniczyć w Jubileuszu. Jak przystało na jubileuszową galę były okolicznościowe wystąpienia Kol. Dariusza Gościńskiego - Prezesa Pilskiego OZŻ, sporo listów gratulacyjnych i podziękowań oraz żeglarskie spotkania pokoleń pod hasłem „40 żeglarskich lat minęło”. Były też odznaki przyznane z okazji 40-lecia Pilskiego OZŻ. Osoby wyróżnione są z pewnością wszystkim żeglarzom z terenu Pilskiego OZŻ doskonale znane, a jeżeli ta wiedza nie jest pełna, nasza Komisja Historii Pilskiego OZŻ dysponuje (do wglądu i przez grzeczność) charakterystykami ich żeglarskich osiągnięć.
Odznakę Zasłużonego Działacza Polskiego Związku Żeglarskiego przyznaną na wniosek Zarządu Pilskiego OZŻ przez Prezydium PZŻ w Warszawie otrzymali: Koleżanka Aleksandra Gościńska (KŻ „Opty” Chodzież, Zarząd Pilskiego OZŻ), Mariusz Magoń, ( b.WKŻ „Mewa” Piła, obecnie niezrzeszony), Maciej Chodur ( KŻ „Opty” Chodzież, BT „Ferajna” Poznań), Adam Wojnicki ( TKŻ „Bryza”), Andrzej Kotwicki ( HOW Trzcianka, Zarząd Pilskiego OZŻ.) Ryszard Michalski ( UKŻ „Wodniak” Piła).
Odznaki Zasłużonego Żeglarza Pilskiego OZŻ przyznane zostały: Koleżance Annie Fiedorowicz, Cezaremu Grugielowi, Krzysztofowi Sobocińskiemu ( wszyscy UKŻ „Wodniak” Piła), Januszowi Koniuszemu i Piotrowi Wiśniewskiemu ( obydwaj TKŻ „Bryza”) Mirosławowi Biernackiemu i Markowi Badowskiemu ( obydwaj AKŻ’90 Wałcz), oraz Krzysztofowi Trzebiatowskiemu ( HOW Trzcianka), Mariuszowi Witczukowi ( ChSS „Hals” Chodzież), Markowi Kamińskiemu ( KŻ „Szkwał” PLP Piła), Michałowi Gmajowi,
( ChKŻ LOK Chodzież), Jakubowi Horoszkiewiczowi ( KŻ „Kotwica” Rogoźno).
Honorową Odznaką Zasłużonego Żeglarza Pilskiego OZŻ wyróżniony został także Kol. Zdzisław Kasztelan jeden z nestorów naszego żeglarstwa. Należał do grupy założycieli Pilskiego OZŻ, był członkiem władz w I kadencji i wiceprezesem ds. sportu w latach 1983-1984. Aktywnie i skutecznie budował oraz rozwijał żeglarstwo regatowe we wszystkich chodzieskich klubach żeglarskich. Był wieloletnim szefem i szkoleniowcem bardzo silnej w skali ogólnopolskiej sekcji żeglarstwa sportowego w MZKS Polonia Chodzież.
Pilski OZŻ powstał w 1976 r.. Nie oznacza to oczywiście, że na terenie działania Pilskiego OZŻ nie było wcześniej żeglarstwa. Można jednak postawić tezę, że zorganizowana działalność żeglarska pod auspicjami Pilskiego OZŻ z pewnością przyspieszyła rozwój i przyniosła w ostatnim 40-leciu wymierne efekty W latach 1976 – 2016 Pilski OZŻ nadał dokładnie ogółem 2.975 patentów Żeglarza Jachtowego, 351 Sternika Jachtowego i po zmianach przepisów od 2015 r. także 31 patentów Jachtowego Sternika Morskiego. Uprawnienia MIŻ-a otrzymały 72 osoby, z których ok. 35 działa w klubach żeglarskich na terenie Pilskiego OZŻ.
Nie bez znaczenia jest fakt, że wielu żeglarzy dzisiaj wysoko cenionych za swoje osiągnięcia, zdobywało kwalifikacje w klubach stowarzyszonych w Pilskim OZŻ. Trójka pilskich żeglarzy, jak wiadomo, zaliczyła legendarny „żeglarski Everest”, czyli Cape Horn. W ostatnim pięcioleciu żeglarze związani z naszym żeglarstwem startowali między innymi w prestiżowych regatach Sydney - Hobarth, żeglowali po zalodzonych wodach Antarktydy niemal aż do końca Zatoki Wielorybów na Morzu Rossa, także na wodach Arktyki. Startowali w regatach przez Ocean Atlantycki. Zaznaczyli także swoją żeglarską obecność między innymi na wodach wokół południowej Afryki i Ameryki Południowej. Żeglowali też po Zatoce Biskajskiej na wschodnim Atlantyku a nawet na Oceanie Spokojnym w okolicach Nowej Zelandii. Były żeglarskie wyprawy na Morze Północne w okolice archipelagu norweskich wysp Lofoty.
Nie brakowało też żeglarzy z Północnej Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego w rejsach bałtyckich oraz na zagranicznych i krajowych śródlądowych drogach wodnych. Wielu odnosiło i odnosi corocznie sukcesy w regatach Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.
W ramach trwającej 32 lata współpracy Pilskiego OZŻ z AWFiS w Gdańsku w zakresie eksploatacji jachtu s/y Śniadecki przez pokład tej jednostki przewinęło się od 1990 r. niemal 250 żeglarzy z klubów Pilskiego OZŻ. w tym około 40 % żeglarzy,, na co dzień” żeglujących na akwenach klubowych na terenie Pn. Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego.
W okresie mijających 40-lat poprawiła się żeglarska infrastruktura w wielu klubach i też nad naszym „morzem”, czyli nad Jez. Bytyń Wielki. W latach 1989 – 2016 w bazie Pilskiego OZŻ w Próchnówku nad Bytyniem na obozach żeglarskich przeszkolono ( od 2010 r. głównie w turnusach 2-tygodniowych) ponad 1900 najmłodszych adeptów żeglarstwa.
Dotychczasowy dorobek żeglarzy z klubów Pilskiego OZŻ to 15 medali różnego koloru zdobytych w klasach sportowych w Mistrzostwach Polski, oraz 8 medali w klasie Omega. W klasach sportowych medale MP zdobywali żeglarze wałeckich oraz chodzieskich klubów żeglarskich. W klasie Omega szczególnymi osiągnięciami mogą pochwalić się żeglarze z KŻ „Kotwica” Rogoźno i KŻ „Opty” Chodzież oraz także ChSS „Hals” Chodzież.
Rzecz jasna powyższe informacje to mały wycinek żeglarskiej ciekawej 40-sto letniej historii Pilskiego OZŻ.
Mijające 40 lat, to był chyba dobrze przepracowany – mimo wielu trudności - żeglarski czas. Wielokrotnie Prezes Pilskiego OZŻ tak w chodzieskiej jak i drzewoszewskiej odsłonie uroczystości zwracał uwagą na fakt,że… „Efekty wspólnej żeglarskiej działalności - były zasługą w wielkim stopniu aktywności członkowskich klubów żeglarskich Pilskiego OZŻ, oraz wymiernej sympatii dla żeglarstwa licznych zakładów pracy instytucji, samorządowców, urzędów miast i gmin z terenu Północnej Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego a także organizacji pozarządowych jak np. WOPR czy ZHP…..”
Obydwom odsłonom jubileuszu towarzyszyły ciekawe imprezy towarzyszące zorganizowane przez Pilski OZŻ. W Chodzieży na Przystani KŻ „Opty” odbyło się miłe
„spotkanie pokoleń” z udziałem wielu osób związanych głównie z żeglarstwem sportowym, regatowym na terenie Pilskiego OZŻ. Z kolei w Drzewoszewie z okazji Jubileuszu i jednocześnie zakończenia 40. sezonu regatowego w wieczornym spotkaniu uczestniczyła naprawdę bardzo liczna grupa żeglarzy i sympatyków żeglarstwa. Rozpoczęło się wszystko od nastrojowego występu duetu muzyczno-wokalnego z Piły grającego też znakomicie szanty. ( Polecamy! Gitara, skrzypce, śpiew. Kontakt z duetem tylko za pośrednictwem Pilskiego OZŻ), Była żeglarska prapremiera reportażu TV Asta z cyklu „Cuda Natury” o Bytyniu z udziałem jego autora Jacka Gawrońskiego. Szczególne zainteresowanie wzbudziła projekcja
„filmów z myszką”, czyli starych, ale doskonale wyreżyserowanych filmów z kilku regat i innych żeglarskich wydarzeń na Bytyniu. Wielu odnajdywało siebie na filmach sprzed 15-20 lat! Była też żeglarska „jubileuszowa” zabawa. Mimo wrześniowego, jesiennego chłodu żeglarska brać bawiła się doskonale, trochę rozgrzewał złocisty chmielowy napitek tudzież inne „klasyczne żeglarskie dogrzewacze” ( oczywiście w płynie) i jubileuszowa kiełbaska z grilla. Pilski OZŻ zadbał nawet o to, aby każdy uczestnik tak pierwszej jak i drugiej odsłony 40-lecia Pilskiego OZŻ otrzymał specjalny, bo nie tonący, uniwersalny żeglarski breloczek z okolicznościowym nadrukiem.
Wyniki regat tradycyjnie można znaleźć w zakładce, „wyniki regat”. Powinna też wkrótce ukazać się na naszej stronie fotorelacja z Drzewoszewskiej odsłony Gali 40-lecia Pilskiego OZŻ.
PS – Już w środę ( 28.09.br) w TV,, Asta” w głównym wydaniu Kuriera Pilskiego ( godz.18.00) wyemitowana będzie,, zajawka” a w czwartek ( 29.09. br.) w magazynie,, Kurier Pilski” szersza relacja z przebiegu uroczystości 40 lecia Pilskiego OZŻ w Drzewoszewie i będzie też kilka ujęć z trasy 40 Otwartych Turystycznych Mistrzostw Pilskiego OZŻ. Zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia!! Zachęcamy też do zaopatrzenia się w najbliższe wydanie bezpłatnego pisma,, Piła Na Głos" (jest wykładane w różnych instytucjach i placówkach w Pile, Trzciance, Czarnkowie, Złotowie i innych okolicach) w którym można znaleźć artykulik z zarysem historii naszego żeglarstwa - głównie na Bytyniu- z fotkami. Można też ten artykuł znaleźć po otworzeniu linku: www.naglos.com.pl/images/wydania/09262016_pila/index.html