Pilski Okręgowy Związek Żeglarski

Klub Żeglarski „Żagiel” Piła ma 60 lat!

rstwa PZŻ Aleksander Majerowicz, Kol. st.j. Zbigniew Górkiewicz, Kol. j.st.m. Zbigniew Szwochertowski (Prezes Pilskiego OZŻ w latach 1980-1990) Kol. kpt.j. Ryszard Mokrzycki (znany z rejsów na STS „Pogoria” w tym na Antarktydę i dookoła Ameryki Pd. z przejściem Przylądka Horn). W 1984 r. PKŻ LOK „Żagiel” Piła przestał działać w strukturach LOK. Wielu jego członków kontynuowało uprawianie żeglarstwa w innych klubach, głównie pilskich. Udaną reaktywację działalności klubu przeprowadził jego „spritus movens”, czyli Kol. Aleksander Majerowicz, dzięki któremu tradycje PKŻ LOK „Żagiel” Piła od 1990 r. kontynuował Klub Żeglarski „Żagiel” Piła. 

 

zagiel2 4e448

 

 

Na fot obok Kol. Aleksander Majerowicz nestor żeglarzy pilskich, Prezes PKŻ „Żagiel” Piła w latach 1969–1977 i 1990–2011. Fot. wykonana podczas jednych z regat organizowanych przez UKŻ „Wodniak” Piła w 2014 r. na Zal. Koszyce w Pile (źr. „Tętno Regionu”)

 

 

 

 

 

 Członkowie tego Klubu, już w Drzewoszewie nad Jez. Bytyń Wlk. uczestniczyli w wielu regatach okręgowych nad tym jeziorze.

Kolejnym Prezesem został Kol. Zbigniew Kiełbowicz, pod którego kierunkiem udało się poprawić funkcjonalność pomostu użyczonego przez UMiG Mirosławiec. Pomost ten stał się bazą klubu w Drzewoszewie. Od 2021 r. klubem steruje Kol. Krzysztof Bartkowiak, którego jednym z wielu celów działania jest kontynuowanie dobrych tradycji pilskiego „Żagla”. Właśnie z jego inicjatywy i Zarządu Klubu w dniu 28.08.2021r. odbędą się obchody 60 - lecia klubu, w tym część oficjalna w drzewoszewskim, już kultowym, Barze „Smak” w Drzewoszewie. Przedstawiona wyżej w zarysie historia KŻ „Żagiel” Piła stanowi tylko skromny wycinek z bogatej działalności tego klubu.

zagiel4 f265f

 

Na fot. wyżej po lewej: Jez. Płotki w Pile. Widoczne ówczesne hangary na przystani PKŻ LOK „Żagiel” Piła i Klubu Płetwonurków LOK z Piły. Po prawej pomost KŻ „Żagiel” Piła w Drzewoszewie krótko przed zachodem słońca. Na drugim planie pomosty bazy Pilski OZŻ – KŻ „Kliwer” Piła (fot. twitter.com pl)

Niniejsza informacja opracowana została na podstawie materiałów Komisji Historii Pilskiego OZŻ.Z pewnością szerzej z interesującą historią KŻ „Żagiel” Piła będzie można zapoznać się podczas uroczystości jubileuszowych w Drzewoszewie.