Pilski OZŻ

Oficjalna strona Pilskiego OZŻ zrzeszającego kluby z dawnego Pilskiego.

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Wrzesień 2023 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 35 1 2 3
week 36 4 5 6 7 8 9 10
week 37 11 12 13 14 15 16 17
week 38 18 19 20 21 22 23 24
week 39 25 26 27 28 29 30

Harcerski Ośrodek Wodny przy Młodzieżowym Domu kultury w Trzciance ma już 40 lat !!!

A wszystko zaczęło się od kilku zapaleńców i trzech zakupionych jachcików regatowych klasy „Cadet”. Przy Międzyszkolnym Klubie Sportowym zostaje zawiązana pierwsza sekcja żeglarska, która skupia w swych szeregach dzieci i młodzież trzcianeckich szkół.

Po „przeprowadzce” żeglarzy do Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance członkowie, którzy przestali pływać sportowo szukają „sponsora” na zakup żeglarskiego sprzętu turystycznego i zawiązują Harcerski Ośrodek Wodny przy Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance. Od tej chwili, poza pozyskiwaniem żeglarskiego sprzętu szkoleniowo - turystycznego, członkowie sekcji uczestniczą w Harcerskich Akcjach Letnich i Zimowych. Młodzież starsza ponadto uczestniczy w rejsach zatokowych i morskich, a także w szkoleniach na stopnie żeglarskie i instruktorskie. Zajęcia drużyn wodnych odbywają się w oparciu o bazę żeglarską położoną nad jeziorem Miejskim.   Dzieci i młodzież żeglująca sportowo reprezentuje nasze miasto, powiat i województwo w okręgowych i ogólnopolskich regatach żeglarskich.Ośrodek wodny w ciągu tych lat jest gospodarzem :- żeglarskich regat okręgowych, tak sportowych jak i turystycznych,- Motorowodnych Mistrzostw Polski i Europy,- Mistrzostw Polski modeli łodzi motorowych,- „Zlotów Harcerskich Drużyn Wodnych” Chorągwi Pilskiej i Wlkp. ZHP, itp.  

 

Komenda ośrodka udostępnia swą bazę szkołom, zakładom pracy, emerytom, organizacjom opiekującym się osobami niepełnosprawnymi, itp. na organizowanie  własnych  imprez  środowiskowych.    W międzyczasie członkowie ośrodka wodnego wraz z zaprzyjaźnionymi zakładami pracy, takimi jak PNTL, POM, MPGK, ZTS „Transmeble”, Tartak, „SAPA”, itd. za zgodą Urzędu Miasta dokonują modernizacji nieczynnej restauracji „Urok” pod kątem pozyskania pomieszczenia na przechowywanie sprzętu wodnego w okresie zimy oraz na warsztat szkutniczy i żaglownię.
   Po 22 latach w grudniu 2012 roku, bez uprzedzenia, obiekt zostaje sprzedany. Na dzień dzisiejszy po opuszczeniu dotychczasowego hangaru (nastąpi to w najbliższym czasie), nie wiemy co  się stanie  z zgromadzonym przez lata  sprzętem żeglarskim  i
pomocniczym.
   Ośrodek wodny, który od lat prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, był i jest  pozytywnie postrzegany przez władze jak i mieszkańców naszego miasta, a dla przejezdnych jak i mieszkańców jest  wizytówką dobrej gospodarności.
Tak chcemy być postrzegani nadal. Jesteśmy zawsze otwarci na pozytywną współpracę z każdym czującym  potrzebę  inwestycji  pośrednio  w dzieci  i młodzież.
 
   W tym roku Harcerski Ośrodek Wodny przy Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance obchodzi XL - lecie istnienia. W związku z tymi obchodami Komenda ośrodka zaprasza obecnych i byłych instruktorów oraz członków honorowych i członków „Koła Przyjaciół …”  na organizowane już „IV Spotkanie pokoleń”.
Organizacyjnie w/w osoby prosimy o kontakt z komendą ośrodka).
 
Z żeglarskim pozdrowieniem

Zaloguj

Pilski Okręgowy Związek Zeglarski
ul. Sikorskiego 41/6 64-980 Trzcianka tel. 604 603 174