Pilski OZŻ

Oficjalna strona Pilskiego OZŻ zrzeszającego kluby z dawnego Pilskiego.

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Grudzień 2023 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 48 1 2 3
week 49 4 5 6 7 8 9 10
week 50 11 12 13 14 15 16 17
week 51 18 19 20 21 22 23 24
week 52 25 26 27 28 29 30 31

Inicjatywa „pro memoriam”

 

Inicjatywa „pro memoriam”

Zarządu Armatorskiego Klubu Żeglarskiego ’90 Wałcz

36188027 2050680001873228 1544123283593494528 o befa5Trochę z opóźnieniem, za co przepraszamy, publikujemy informację o już zrealizowanej inicjatywie upamiętnienia naszych Koleżanek i Kolegów, których pod żaglem nie spotkamy a związanych przez wiele lat z żeglowaniem i organizowaniem żeglarstwa na Jez. Bytyń Wielki. Był to wspaniały pomysł członka Zarządu AKŻ’90 Kol. Jurka Żebrowskiego, zaakceptowany przez Zarząd AKŻ”90 oraz aprobowany przez Pilski OZŻ. Tą inicjatywą było uroczyste odsłonięcie w dniu 23.06.2018 r., podczas otwarcia regat o „Puchar AKŻ’90 Wałcz”, przed wejściem na przystań klubową w Nakielnie, pamiątkowej kotwicy w otoczeniu bezimiennych głazów. Jedyny napis to znana wszystkim nie tylko żeglarska maksyma: „Navigare nesesse est, vivere non est necesse”

Należy przypomnieć, że w ubiegłym roku minęło 55 lat od początków zorganizowanego żeglowania po najpiękniejszym na Pojezierzu Wałeckim, Jeziorze Wielki Bytyń. Już ponad 40 lat, pod auspicjami klubów żeglarskich stowarzyszonych w Pilskim OZŻ, na naszym „pilskim i wałeckim morzu” odbywają się liczne, nie tylko lokalne imprezy żeglarskie i szkolenia na uprawnienia żeglarskie. Powstały ośrodki żeglarskie w Drzewoszewie i Nakielnie. W tym roku swój piękny jubileusz 30 lat działania obchodzi baza szkolenia żeglarskiego dla dzieci i młodzieży w Próchnówku nad bytyńską Szarzawą.

Żagle na trwałe wpisały się w piękny krajobraz Jez. Wielki Bytyń. Organizowane regaty i inne żeglarskie inicjatywy znajdowały zawsze uznanie nie tylko wśród braci żeglarskiej Pojezierza Wałeckiego i Północnej Wielkopolski. To właśnie dzięki aktywności wielu naszych koleżanek i kolegów Wlk. Bytyń stał się rozpoznawalną żeglarską marką nie tylko w Polsce.

Z wielkim smutkiem coraz częściej zauważamy, że czas nieubłaganie płynie. Nagle brakuje nam kogoś na keji, na pokładzie w tawernie. Kogoś, dzięki któremu żagle na Bytyniu dzisiaj stały się normalnością. Wielu naszych przyjaciół spod żagla wybrało najdłuższy rejs, wieczną wachtę.

Czy tak na prawdę możemy o nich zapomnieć? Z pewnością nie. Łączy nas żeglarska więź, etyka wodniacka nie pozwala zapomnieć o osobach związanych z tworzeniem warunków do rozwijania na Bytyniu żeglarstwa w różnych formach.

W Nakielnie powstało miejsce szczególne. Miejsce zadumy i refleksji także dla następnych żeglarskich pokoleń.

Niech miejsce to będzie naszym hołdem dla wiecznej pamięci bytyńskich żeglarzy, którzy już żeglują w innym ponad ziemskim wymiarze, odeszli na wieczną wachtę. Pamięć o nich wśród nas niech trwa.

W załączeniu smutna lista tych, których już nie ma wśród bytyńskiej żeglarskiej      braci. (kliknij >czytaj więcej  )

(KH Pilskiego OZŻ/AR)

 / foto strona AKŻ'90 FB/

 

 

 

...Żeglowali z nami po Jez. Bytyń Wielki, tworzyli żeglarska historię tego najpiękniejszego jeziora Pojezierza Wałeckiego...” Pamiętajmy!

Zeglarka/Żeglarz

Żeglarskie działania na Bytyniu (skrót)

Edward Kraszczuk

zm.1993r.              

YCM ,,Armator” Wałcz

kpt. legendarnego bytyńskiego „Lecha”, szkutnik,

Czesław Orłowski

zm.1998 r.

„Sokół – Romet” Wałcz

Instruktor żeglarstwa, organizator regat na Jez. Bytyń Wielki, też „bosmanił” w Próchnówku

Eugeniusz Chłodziński zm.1999r.

KŻ „Kliwer” Piła

Wiceprezes ds. Turystyki w Pilskim OZŻ, Organizator regat o „Grand Prix” Bytynia

Czesław Juszczak

zm.2002 r.

Nitragina, Romet, JKWałcz

j.kpt., doskonały szkoleniowiec w żeglarstwie sportowym, organizator regat ogólnopolskich na Bytyniu i sportowych obozów żeglarskich w Próchnówku

Jan Szalinski

zm. 2003

KŻ,, Kliwer” Piła

j.st.m. – inspektor techniczny Pilskiego OZŻ na Bytyniu, kpt. legendarnego na Bytyniu jachtu MX, bosman w TKŻ „Bryza” Ujście

Tadeusz Piasecki

zm. 2005 r.

„Sokól – Romet”, AKŻ 90

j.st.m. doskonały szkutnik, jeden z inicjatorów budowy jachtów klasy „Spark” popularnej na Bytyniu. Na swojej „Foce 2” (Akilla) uczestnik wielu regat na Bytyniu.

Marek Radzik,

zm. 2009 r.  

St. jachtowy, współzałożyciel AKŻ 90 Wałcz, w ostatnich latach w „osiadł” w swoim żeglarskim przyczółku w Drzewoszewie

Witold Borowiecki

zm. 2009 r.

Bosman AKŻ Wałcz, uczestnik wielu regat i współorganizator regat AKŻ 90 Wałcz

Łukasz Horowski

zm.2011 r.

Wytomyśl /Chomęcice

Ż. jacht. Wielki przyjaciel i miłośnik Bytynia, bosman na przystani w Próchnówku, człowiek otwartego serca, bezinteresownie pomagał w utrzymaniu bazy w Próchnówku

Jerzy Lisiak

zm. 2013

KŻ,, Kliwer” Piła

Szkutnik, bosman KŻ Kliwer, gospodarz w Ośrodku Szkolenia Żeglarskiego Pilski OZŻ – KŻ Kliwer w Drzewoszewie

Przemysław Papiernik

Zm. 2015 r. (wyp. drogowy)

AKŻ 90 Wałcz

Dr. Lekarz na wielu regatach żeglarskich na Bytyniu, współtwórca przystani AKŻ w Nakielnie, czynny żeglarz, wiele startów na jachcie typu spark „Skorpion”

Jerzy Butrym

zm. 2015 r.

KŻ „Kliwer” Piła

Członek władz KŻ Kliwer Piła, jeden z współtwórców bazy szkolenia żeglarskiego Pilski OZŻ - KŻ „Kliwer” w Drzewoszewie, także członek kierownictwa obozów żeglarskich w Próchnówku

Edmund Wilkowski

zm. 2016 r.

Jeden z założycieli KŻ „ Bryza” Ujście o organizator pierwszych regat na Jez. Bytyń Wlk.

Płk. Florian Wożniak

zm.2017r

Współtwórca bazy AKŻ 90 w Nakielnie. Współorganizator wielu regat. Startował na jachcie NASH, wyczynowo też na Omegach

Zbigniew Patyna

zm.2017 r.

AKŻ 90 Wałcz

„Chaos”. Gospodarz z ramienia AKŻ 90 bazy Pilskiego OZŻ w Próchnówku.

Krystyna Strzałkowska

zm.2018 r.

TKŻ „Bryza” Ujście

Organizatorka wielu regat o Puchar Jesiennej Bryzy na Bytyniu, członek władz Pilskiego OZŻ. Współorganizator obozów żeglarskich dla dzieci pracowników hut szkła w Próchnówku

Jurgen Leśniewicz

zm.2018 r.

Mewa Piła,TKŻ Bryza, Kliwer Piła

Inspektor techniczny Pilskiego OZŻ na Bytyniu, Sędzia regat na Bytyniu, Bosman w kilku sezonach w Próchnówku, także bosman w KŻ „Kliwer” Piła w Drzewoszewie.

Jerzy Radkiewicz

zm.2018 r.

AKŻ 90 Wałcz

Zasłużony Działacz PZŻ, Pierwszy Prezes AKŻ 90, Współtwórca bazy klubowej w Nakielnie, członek władz Pilskiego OZZ, społeczny opiekun z ramienia AKŻ 90 bazy w Próchnówku.

 

Zaloguj

Pilski Okręgowy Związek Zeglarski
ul. Sikorskiego 41/6 64-980 Trzcianka tel. 604 603 174