Pilski Okręgowy Związek Żeglarski

puchar

Puchar Grodu Staszica wyniki końcowe 2022

 

Kilka dni temu zakończyły się regaty ujęte w terminarzu Pilskiego OZŻ 2022 r. na które wielu regatowców z zainteresowaniem i ciekawością oczekiwało. Były to przeprowadzone w dniach 20-21.08.2022 r. przez UKŻ „Wodniak” Piła już po raz XXIII regaty na Zalewie Koszyckim w Pile pod nazwą „Puchar Grodu Staszica”. Po raz pierwszy w historii tych regat impreza odbywała się w dwóch dniach: 20.08.2022 r. w klasach OPP i Cadet pod patronatem Prezydenta Miasta Piły, 21.08.2022 r. w klasach Ok Dinghy i Europa pod patronatem Starosty Pilskiego. Właśnie między innymi dlatego cieszyła się takim zainteresowaniem oraz z pewnością jest godna nieco szerszego opisania. Regaty zaplanowano na dwa dni w celu zapewnienia – w kontekście spodziewanej sporej ilości zgłoszeń do regat – maksymalnie optymalnych i bezpiecznych warunków dla przeprowadzenia poszczególnych wyścigów na relatywnie małym akwenie jakim jest Zal. Koszycki, oddzielnie w klasach dla dzieci w pierwszym dniu, w następnym z udziałem starszych i bardziej już doświadczonych zawodników.
I dzień regat ( klasy OPP do 11 lat i do 15 lat oraz Cadet )
 
Dalsza część materiału po wynikach. Materiał ze strony: https://www.facebook.com/profile.php?id=100010708908569 Materiał, oczywiśxcie czujnie działającej komisji historycznej pod dowództwem Kol. Andrzeja Radomskiego.
 
 
puchar rgodu staszica 1 bea1f
 
puchar rgodu staszica 2 97016
puchar rgodu staszica 3 a7aed
 
Warunki meteorologiczne, w tym upalna pogoda i niemal całkowity chwilami brak wiatru bardzo utrudniały przeprowadzenie regat. Na nic zdawały się różne „zaklęcia” organizatorów i Komisji Sędziowskiej przywołujące wiatr, chociaż przyniosły połowiczny sukces. Do przerwy w regatach udało się przeprowadzić jeden wyścig a drugi odwołano. Po przerwie przy bardzo słabym wietrze odbyły się 2 wyścigi. Regatowe żeglowanie w takich warunkach nie należało do łatwych, chociaż młodzi żeglarze potrafili poradzić sobie z tym problem. Rzecz jasna, że zdarzały się próby nadmiernego używania steru jako „napędu” czy znanego regatowcom „pompowania” żaglem, bywały na znakach kursowych tzw. „tratwy”. Regatowa młodzież z pewnością znała stare żeglarskie porzekadło, że dobry żeglarz musi umieć pływać w każdych warunkach, w tych niemal bezwietrznych też. Tak na marginesie warto wspomnieć, że sobotnia aura sprzyjała spacerom mieszkańców Piły. Wiele osób spacerujących na wale nad Zal. Koszyckim, skąd widok na akwen regat był najlepszy, niekiedy dość głośno wyrażało swój podziw dla sporej ilość żagielków na wodzie. Niektórzy nawet dziwili się, że w warunkach niemal bez wiatru można żeglować.
W efekcie Komisji Sędziowskiej udało się przeprowadzić w pierwszym dniu regat 3 wyścigi. Po trzech w sumie przeprowadzonych wyścigach w każdej klasie/grupie miejsca na podium zajęli:
Klasa OPP do 11 lat (19 zaw.): I m. - Kinga Balcewicz (UKŻ „Wodniak” Piła), II m.- Paulina Sokołowska - UKŻ Środa Wlkp., III m. Bartosz Bochra (KŻ „Neptun” Wągrowiec). Warto zauważyć że Kinga Balcewicz zdobyła Puchar Pilskiego OZŻ sterników za wyniki w regatach kalendarzowych Pilskiego OZŻ 2021.
Klasa OPP do 15 lat (27 zaw.): I m. Stanisław Wojciński (Akademia Żeglarstwa w Środzie Wlkp.), II m. - Szymon Pindral (ŻMKS „Orlę" Szczecinek), III m. - Gabriela Smołka (UKŻ „Wodniak” Piła). W tej grupie z pewnością pozytywną niespodzianką był wynik Stanisława Wojcińskiego 12 latka z Akademii Żeglarstwa w Środzie Wlkp. który o 1 punkt wygrał z Szymonem Pindralem, także 12 latkiem z ŻMKS „Orlę” Szczecinek. Stanisław Wojciński startował już na Zal. Koszyckim w 2021 r. zajmując V m.
Klasa Cadet (6 łodzi - 12 zawodników). W tej klasie wszystkie miejsca na podium zajęli reprezentanci UKŻ „Wodniak” Piła: I m. - Dominik Mosiński, Monika Marciniak, II m. - Zuzanna Michalska, Marcel Magdziaż, III m. - Przemysław Krych, Julia Krych. Zwycięski sternik Dominik Mosiński w ubiegłym sezonie startował jeszcze w kl. OPP zajmując w Pucharze Pilskiego OZŻ w grupie OPP od 12 lat pierwsze miejsce. Z kolei Zuzanna Michalska (II m.) wygrała w sezonie 2021 r. Puchar Pilskiego OZŻ w klasie Cadet.
W pierwszym dniu regat prowadzona była punktacja klubowa do której zaliczano wyniki 3 najlepszych zawodników z danego klubu w kl. OPP do 11 lat oraz OPP do 15 lat i 1 najlepszy wynik klasie Cadet. Końcowa klasyfikacja klubów wyliczona wg. ww. zasady przedstawiała się następująco: I m. - UKŻ „Wodniak” Piła, II m. - ŻMKS „Orlę" Szczecinek, III m. - UKS 1 Czersk, IV m. - KŻ „Neptun” Wągrowiec, V m. - „Bractwo Żeglarskie Czaplinek”, VI m. - UKŻ Środa Wlkp., VII m.- Akademia Żeglarstwa w Środzie Wlkp. VIII m. - UKS Dwójka Rogoźno, IX m. - ChKŻ LOK Chodzież, X m.- YK Człuchów, XI m. - AKŻ ’90 Wałcz, XII m. - Kościański Klub Żeglarski, XIII m. – KŻ „Kotwica” Rogoźno. Zwycięski klub otrzymał ufundowany przez Prezydenta Miasta Piła „Puchar Grodu Staszica”
II dzień ( klasy Europa i OK Dinghy).
W nocy z 20 na 21.08.2022 r. nastąpiła diametralna zmiana warunków pogodowych. Znacznie ochłodziło się, ponadto od rana padał z różnym natężeniem deszcz, który praktycznie towarzyszył regatom przez cały dzień. Na szczęście po porannej flaucie nieco na Zal. Koszyckim „rozwiało się” w związku z czym drugi regatowy dzień, mimo opadów deszczu, zapowiadał się bardziej optymistycznie niż pierwszy. Tym razem Komisja Sędziowska postanowiła, w uzgodnieniu z organizatorem i zawodnikami, zrezygnować z tzw. przerwy międzybiegowej i przeprowadzić wszystkie wyścigi „z wody” i do tego ze startu wspólnego klas OK Dinghy i Europa, oczywiście z zachowaniem oddzielnej punktacji. Okazało się, że był to decyzja trafiona. Przeprowadzono 5 na 6 zaplanowanych wyścigów w dość dobrych warunkach wietrznych. Tym razem kibiców i postronnych obserwatorów regat – poza kilkoma wędkarzami raczej wpatrzonych w spławiki przy swoich wędkach – na wale na Zalewie Koszyckim zabrakło. Wiadomo. Opady deszczu wybitnie nie sprzyjały niedzielnym spacerom nad Zal. Koszyckim.
W klasyfikacji końcowej po wszystkich 5-ciu przeprowadzonych wyścigach w klasach objętych programem drugiego dnia regat miejsca I-III zajęli zawodnicy:
Klasa Europa (18 zaw.) W klasie tej triumfowali specjaliści od kl. Europa z „grupy pościgowej” UKŻ Środa Wlkp. Jacek Woźny zajął I m., Jan Pachla był II a III Adam Langner. Jacek Woźny we wszystkich 5-ciu przeprowadzonych wyścigach klasyfikowany był na I miejscu.
Regaty w klasie Europa miały bardzo dobrą obsadę nie tylko ze względu na frekwencję. Nie przez przypadek regaty te wygrali zawodnicy posiadający doświadczenie ze startów w wielu regatach ogólnopolskich jak również w Mistrzostwach Europy. W klasie Europa startował też zawodnik, który zaliczył w br. start w Mistrzostwach Świata, jednak w kl. Open Skiff do lat 15. Zwycięzca XXIII edycji regat na Zal. Koszyckim Jacek Woźny z UKŻ Środa Wlkp. należy niewątpliwie do liderów klasy Europa nie tylko w swoim macierzystym klubie. W 2019 r. startował w ME kl. Europa Juniorów w Faaborg (Dania). W Pucharze Polski 2021 sklasyfikowany został na III m. na ogółem 66 zawodniczek i zawodników. Był też mistrzem Otwartych Mistrzostw Pilskiego OZŻ w kl. Europa w 2021 r. Wygrał XXII regaty o „Puchar Grodu Staszica” w 2021 r. Kolejni reprezentanci UKŻ Środa Wlkp. Jan Pachla (II m.) i Adam Langner (III m.) startowali w ME Juniorów 2022 w kl. Europa w Röbel na Jez. Müritz (Niemcy 05-11.08.2022 r.) Cała trójka wyżej wymienionych zawodników wielokrotnie uczestniczyła w regatach okręgowych ujętych w kalendarzach Pilskiego OZŻ. W regatach o Puchar Grodu Staszica 2022 na starcie pojawił się też Aleksander Siwiec z Wałeckiej Akademii Żeglarstwa. Zawodnik ten w bieżącym roku (18-23.07.2022 r.) startował w Mistrzostwach Świata klasy Open Skiff do lat 15 przeprowadzonych w Carcans Moubuisson (Francja) na Jez. Hourtuin blisko atlantyckiej Zat. Biskajskiej. Począwszy od końcówki sezonu 2022 r. Aleksander Siwiec rozpoczął starty w klasie Europa. Udział tego zawodnika w regatach na Zal. Koszyckim w Pile był regatowym debiutem w klasie Europa.
 
Już wkrótce, w dniach 08 -11.09.2022 r. w Górkach Zachodnich na Zat. Gdańskiej odbędzie się najważniejsza dla klasy Europa krajowa impreza czyli Mistrzostwa Polski. Z pewnością wielu uczestników XXIII edycji „Pucharu Grodu Staszica” zdecyduje się na start w tych regatach.
Klasa Ok Dinghy (7 zaw.) - I m. Zbigniew Niebój (ŻMKS Orlę Szczecinek), II m. - Tymoteusz Ciepły (UKŻ „Wodniak” Piła), III m. - Maciej Strzałkowski UKŻ „Wodniak” Piła)
Z pewnością należy zwrócić uwagę na start Zbigniewa Niebój, który w XXIII edycji „Pucharu Grodu Staszica” zwyciężył wygrywając wszystkie 5 wyścigów w klasie Ok Dinghy. Zawodnik ten należy do najstarszych w Polsce i jego starty doskonale potwierdzają tezę że dla uprawiania żeglarstwa nawet regatowego nie ma granic wiekowych. Zawodnik ŻMKS „Orlę” Szczecinek ma dopiero 71 lat (!). W regatach w kl. Ok Dinghy na Zal. Koszyckim 2022 rozpiętość wiekowa w tej klasie wynosiła aż 58 lat! Najmłodszą zawodniczką była 13 letnia Flora Bednarska z UKŻ „Wodniak” Piła. Zwycięzca regat w kl. Ok Dinghy w 2022 r. po raz pierwszy wziął udział w imprezie na Zal. Koszyckim w 2021 r. zajmując V m. Zbigniew Niebój często startował i startuje nadal w regatach ogólnopolskich jak również w regatach kalendarzowych Pilskiego OZŻ.
Dla zawodników klasy OK Dinghy pozostała jeszcze w terminarzu najważniejsza w roku krajowa impreza. Będą to Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w dniach 26-28.08.2022r. w Żninie na Jez. Dużym Żnińskim. Wielu specjalistów klasy Ok Dinghy, także z terenu działania Pilskiego OZŻ, z pewnością wystartuje w tych regatach.
W obydwu dniach XXIII „Pucharu Grodu Staszica” 2022 startowało ogółem 77 jachtów klas sportowych (83 zaw.) z 14 klubów. Trudne warunki pogodowe podczas regat nie utrudniły jak zawsze bardzo dobrej ich organizacji na Zal. Koszyckim także w tym roku. Głównym organizatorem XXXIII edycji „Pucharu Grodu Staszica” był, dla przypomnienia, UKŻ „Wodniak” Piła przy wsparciu Urzędu Miasta Piła, Starostwa Powiatowego oraz Opensailing szkoły żeglarstwa ISSA, jak również niezbędna okazała się pomoc z funduszy zebranych z odpisów 1% od podatku z tytułu posiadania przez UKŻ „Wodniak” Piła statusu organizacji pożytku publicznego (OPP). Sędzią głównym regat, tak jak w wielu poprzednich edycjach, był Przemysław Lasota z Chodzieży.
Do końca sezon regatowego 2022 w klasach sportowych na terenie Pilskiego OZŻ pozostały jeszcze do przeprowadzenia trzy imprezy. Wszystkie ważne nie tylko ze względu na ich wieloletnie tradycje organizacyjne i popularność. Wszystkie punktowane do Pucharu Pilskiego OZŻ 2022 sterników, w tym jedna ma rangę mistrzowską. W ostatnią sobotę sierpnia br. (27.08.2022 r.) Chodzież zaprasza na tradycyjne regaty o „Błękitną Wstęgę Jez. Miejskiego” w klasach OPP w dwóch kat. wiekowych, Europa, Finn. W programie tych regat nie ma kl. Ok Dinghy ze względu na rozgrywane w tym samym terminie Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Żninie. Trochę zaskakuje brak w tegorocznej „Wstędze” w Chodzieży kl. Cadet. Z kolei regatowy sportowy wrzesień rozpocznie „Jesienny Puchar Klas” w Wągrowcu (03-04.09.2022 r.) Będzie to silny żeglarski akord bo aż w 7 klasach/grupach (OPP w dwóch kat. wiekowych, Cadet, Ok Dinghy, Finn, Europa, Omega). Na koniec najważniejsze regaty roku, czyli XLVI Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Pilskiego OZŻ w kl. Sportowych (Chodzież 24-25.09.2022 r.) Wszelkich szczegółów na temat ww. imprez należy szukać jak wiadomo w zawiadomieniach o konkretnych regatach publikowanych przez głównych organizatorów.